Aizvērt
Change language

Latgales reģions

Latgale atrodas Latvijas austrumos un robežojas ar Krieviju, Baltkrieviju un Lietuvu.

 

Latgale ir ļoti atšķirīga no pārējiem Latvijas novadiem ne tikai ar iedzīvotāju mentalitāti, valodu un tradīcijām, bet, pateicoties Latgales daudzveidīgajam reljefam, arī ar ainavu dažādību.

Latgali sauc arī par "Zilo ezeru zemi", jo šeit, mežos un pļavās, bieži vien no blakus esošā ceļa neredzami slēpjas ezeri, to skaitā Latvijas lielākais ezers Lubāns (82,1 km2) un dziļākais ezers Baltijā – Drīdzis (maks. dziļums 63 m), Ežezers ar 36 salām un viens no dzidrākajiem Latvijas ezeriem - Velnezers, kas  slavens ar savu īpatnējo, Latvijas ūdenstilpnēm neraksturīgo, zilganzaļo ūdens nokrāsu.

 

Latgale ir reģions ar ļoti bagātu un daudzveidīgu kultūru, un mūsdienās tas izceļas ar to, ka Latgalē vēl joprojām ikdienā tiek lietots viens no latviešu valodas dialektiem - augšzemnieku dialekts - ar savām daudzveidīgajām latgaliskajām izloksnēm, ko sarunu valodā dēvē arī par “latgaliešu valodu”.

 

Latgalē atrodas Latvijas katoļu centrs - Aglona. Katru gadu 15. augustā tur sapulcējas svētceļotāji, lai atzīmētu Sv. Marijas Debesbraukšanas dienu. 1993. gadā Aglonu apmeklēja un svēto misi vadīja Romas pāvests Jānis Pāvils II. 

Latgales kultūras mantojums no aizgājušajām paaudzēm ir daudzās katedrāles un baznīcas - Zilupes novadā esošā Pasienes Romas katoļu baznīca (1761), kas sākotnēji būvēta kā dominikāņu klostera baznīca, Krāslavas novadā esošā vairāk kā 200 gadus vecā Indricas Sv. Jāņa Kristītāja Romas katoļu baznīca un Bērzgales koka baznīca, kas ir viena no visvecākajām koka baznīcām Latvijā. Reliģijas nozīmīgo lomu apstiprina Latgales kultūrainavai tik raksturīgie krucifiksi ceļu krustojumos, īpaši bieži tie redzami Vaboles pagastā, kurā atrodas Latvijā vislielākais krucifiksu skaits.

 

Esot Latgalē noteikti apmeklējiet Aglonas maizes muzeju, jo tur Jūs uzzināsiet plašu informāciju par maizes cepšanas tradīcijām, nogaršosiet svaigi ceptu maizīti, klāt piedzerot tikko pagatavotu zāļu tēju. Izbaudiet Latgales dabas krāšņumu Daugavas ielejas dabas parkā "Daugavas loki", kas plešas no Krāslavas rietumu robežas līdz Naujenei, kopā 120 km2 platībā.

 

Mēs teiktu, ka par Latgales neoficiālo simbolu var uzskatīt Latgales podnieku darināto keramiku. Tā Latgalē tiek izgatavota, ievērojot tradicionālos apstrādes paņēmienus, un katrs Latgales podnieks darbojas savā īpašā stilā.

 

Latgales novada administratīvais centrs ir Daugavpils, kas ir otra lielākā Latvijas pilsēta, bet Rēzekni dēvē par “Latgales sirdi”.

 

Latgales plānošanas reģionā ietilpst - Aglonas Baltinavas, Balvu, Ciblas, Dagdas, Daugavpils, Ilūkstes, Kārsavas, Krāslavas, Līvānu, Ludzas, Preiļu, Rēzeknes, Riebiņu, Rugāju, Vārkavas, Viļakas, Viļānu un Zilupes. Latgales lielākās pilsētas ir Daugavpils, Rēzekne, Krāslava, Preiļi, Balvi un Ludza.