Aizvērt
Change language

Nīcgales Lielais laukakmens

Nīcgales Lielais laukakmens
Foto: www.majaslegendas.lv
Adrese:
Nīcgales pag.
Daugavpils nov.
GPS:
N 56° 9' 7"
E 26° 27' 41"
Mājas lapa:

Dziļi Daugavpils novada mežos slēpjas Nīcgales Lielais laukakmens - visdižākais akmens Latvijā, kura platums sasniedz 10,4 m, bet augstums - 35 m. Šo dižakmeni, sauktu arī par Balto akmeni, atnesis ledājs. 

 

Īpašo dižakmeni apvij dažādas teikas un nostāsti, taču vairumā gadījumu tos saista viens motīvs – likteņupe Daugava. Piemēram, viena no teikām vēsta: “Velnam reiz uznākusi liela skaudība pa Daugavas teiksmaino un vareno tecējumu. Viņš nodomājis reiz tam darīt galu, aizbērt Daugavu visā tās tecējumā Latvijas zemē. Kaut kur ziemeļos viņš piegrābis pilnu savu velnišķīgi retu sietu ar akmeņiem un drāzies uz Daugavu. Netālu no Daugavas šis pamanījis, ka visi akmeņi jau izbiruši Latvijas ziemeļos, izņemot vienu lielu akmeni, kas nevarējis izkrist caur reto sietu - nu dusmās grūdis arī to laukā, kas nokritis Nīcgaļa purvā, netālu no Daugavas. Šis akmens vēl arī šodien guļ turpat, izslējis savus divus kuprus un apsedzis ar sūnām”. 

 

Zināms, ka Lielais laukakmens uziets Nīcgales mežu biezoknī ap 1812. gadu. Te akmens stāvējis tūkstošiem gadu, par spīti lietiem un vējiem, kariem un gadsimtiem. Lielais laukakmens ir arheoloģiskais piemineklis, un valsts aizsardzībā ir kopš 1977. gada.

 

Informācija sagatavota sadarbībā ar www.majaslegendas.lv